آشنایی با آزمون های زبان فرانسه TCF و DELF

دانشجو موظف است در امتحانی به نام TCF که در بخش فرهنگی سفلرت فرانسه برگزار می شود شرکت نموده تا سطح زبان مربوطه مشخص شود. در واقع مهمترین بخش اخذ پذیرش دانشجویی، تسلط به زبان فرانسه و کسب نمره مربوطه (حد اقل سطح B2) می باشد.

   TCF شامل امتحانی است که سطح زبان دانشجو مشخص می شود: این امتحان شامل پرسشنامه ای با گزینه های گوناگون است. این پرسشنامه از 80 پرسش برای سنجش تشکیل می شود:

o       درک مطلب شفاهی

o       گرامر و واژه شناسی

o       درک مطلب کتبی

o       یک مقاله 300 کلمه ای و یک استدلال از یک موضوع شامل 400 کلمه.

–         مدت آزمون 3ساعت می باشد.

–         در پایان گواهینامه ای که از CIEP صادر می شود به دانشجو اعطا خواهد شد که مدت اعتبار آن 2 سال است.

برای درخواست پذیرش از دانشگاههای فرانسه لازم است که مدرک زبان داشته باشید، به همین منظور من تقویم برگزاری امتحانات را روی سایت میگذارم تا به موقع اقدام کنید:

 

CALENDRIER ANNUEL 2013 TCF

 

DELF/DALF:

در این آزمون شما می توانید برای دریافت مدرک هر یک از 4 سطح A1, A2, B1, B2 اقدام کنید . نکته مهم این است که زمان و نوع امتحان در هر Level فرق میکند. A1 پایین ترین مدرک زبان فرانسه است و پس از آن A2 و سپس B1 و در ادامه B2 وجود دارد. آزمون بالاتری هم بنام DALF وجود دارد که مراحل C1 و C2 را شامل میشوند.

مهارت های آزمون دلف

Listening : در این بخش برای شما چندتا فایل صوتی پخش میشه و شما باید به سوالاتی درباره آنچه از فایلهای صوتی شنیده اید پاسخ دهید. هر فایل 2 بار پخش میشه و طول هر فایل بین 3 تا 8 دقیقه است.

Reading : در این بخش چند متن کوتاه خدمت شما ارائه میشه و شما باید سوالات چند گزینه ای و یا جای خالی را پر کنید. در این بخش برخی از سوالات چند گزینه ای است . مثلا دو گزینه از چهار گزینه ی تست باهم درست است.

Writing : این بخش توانایی شما را در نوشتن یک متن برای ارائه میسنجد و برای هر level امتحانی متفاوت است. برای : – A1 : این بخش شامل معرفی خودتان بعلاوه یک متن درباره زندگی روزمره تان است. – A2 : باید یک متن کوتاه درباره یکی از تجربیات خود را بنویسید. مثلا سفر خاصی به جایی از دنیا و … بعلاوه یک نامه دعوتنامه، درخواست کار، تبریک به شخصی درباره چیزی و … – B1 : در این مرحله اگه باشید یک موضوع به شما میدن و شما باید دیدگاه و نظرات خود را درباره اون قضیه بیان کنید و در دفاع و رد اون بنویسید. – B2  : اگه در این مرحله دارین امتحان میدید باید پیرامون یک نامه یا اپلیکیشن دیگری نظر بدید و استدلال و برهان بیاورید و خلاصه بحث کنید.

Speaking : در مرحله A1 و A2 اگر باشید، معمولا این بخش با معرفی و صحبت پیرامون خودتان شروع میشه و بعد یک موضوع بهتون میدن که با مصاحبه کننده دونفری باید پیرامونش صحبت کنید. – در مرحله B1 : این بخش شامل یک مصاحبهء هدایت شده و دوطرفه بین شما و مصاحبه گر است، پیرامون موضوعی که شما را بر می انگیزد تا درموردش صحبت کنید و نظر خودتون رو درموردش اعلام و بحث کنید. – در مرحله B2 : دراین مرحله از شما انتظار میره که یک نظری پیرامون موضوعی که بهتون داده شده اظهار کنید و بعد شروع کنید به حمایت کردن از نظریه ای که ارائه اش کردید.

زمان بندی آزمون: هر مهارت، زمان خاصی از آزمون را به خودش اختصاص میده که در جدول زیر می‌توانید ببینید:

Exam

Listening

Reading

Writing

Speaking

Total

DELF A1

20 min

30 min

30 min

5-7 min + 10 min prep

80 min

DELF A2

25 min

30 min

45 min

6-8 min + 10 min prep

100 min

DELF B1

25 min

35 min

45 min

15 min + 10 min prep

105 min

DELF B2

30 min

60 min

60 min

20 min + 30 min prep

150 min